Ara
  • Cisem Dincer

Kadın Girişimci Adaylarına Yönelik Tavsiyeler

Güncelleme tarihi: 3 May 2020


Önceki yazılarımda adım atalım demiştik. Peki nereden başlamalıyız? Burada en önemli tavsiyem sakin ve sessiz bir ortamda en az bir saat düşünmeniz olacak. Kendi ritüelinizi kendiniz yaratıp, hoşlandığınız koku, müzik tınıları ile etrafınızı güzelleştirebilirsiniz.


En çok ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz, bunun parasal bir değeri, geri dönüşü var mı? Sürdürdüğünüz bir işiniz var ve siz başka bir alana kaymak ya da işinizi büyütmek mi istiyorsunuz? Odaklanın, rahat hissettiğiniz sürece zamanını sizin belirleyeceğiniz şekilde tekrarlayın. Bırakın iç sesiniz, yoğun duygularınız, farklı düşünceler olabildiğince aksın, kendinize izin verin. Göreceksiniz ki er ya da geç sizi alıkoyan tüm blokajlar çözülecek, yepyeni fikirlerle yeniden doğacaksınız. Sonrasında fikirlerinizi güvendiğiniz ve sizi yargılamayacağını düşündüğünüz kişilerle paylaşın, fikir alın. Bir fikrin olgunlaşması bazen saatler, bazen aylar alır. Kendimden örnek verecek olursam benim için bu adımı atmak tam 6 yılımı aldı. Ama işte karşınızda bir blog yazarı var artık.


Eskiden çok daha sınırlı olanaklar varken artık kadın girişimcilere yönelik gerek özel sektörün öncülüğünde gerekse de devlet destekli, belediyeler, vakıflar ve dernekler tarafından yürütülen yüzlerce eğitim imkanı, kredi olanakları mevcut. Bunların en başında KOSGEB kredileri geliyor. Benim de ileride buradan linklerini vereceğim web sitelerinden çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer bir süredir kendi işinizi yapıyorsanız, bankaların da kadın girişimciler için sunduğu çok farklı ürün paketlerinden size uygun olan birini seçebilirsiniz.


Burada en önemli konu maliyet hesabı yapmaktır. Mutlaka detaylı bir masraf paketi sorgulamanızı önemle salık veririm. Kredi için geri ödeme tutarı, faiz oranı, her yıl sürekli kesilecek olan masrafların detaylarını öğrenin. Böylelikle astarı yüzünden pahalıya gelen, sırf günü kurtarmak için alınan destekler, kredilerin getireceği yüklerin, geri ödeme dönemlerinde içinden çıkılamaz bir sarmala dönüşmesinin önüne geçmiş olursunuz.


Yeni başlayanlar için de tavsiyem ufak birikimlerle ise başlamaları olacak. Birikim yapmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Aksine alışkanlık haline geldiğinde her gün, her hafta ufak da olsa düzenli bir şekilde bir kenara atılan rakamları topladığınızda ciddi bir ihtiyacın karşılanabildiğini ve planlarınızı hayata geçirmeye bir adım daha yaklaştığınızı görebilirsiniz. Bugünden başlayarak denemek sizin elinizde.


44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör