Ara
  • Cisem Dincer

Neden Hayalleriniz=Kredi Notunuz?

Hepimiz hayal kuruyoruz, öncelik sağlıklı yaşam olmakla birlikte, iyi bir işte çalışmak veya işimizin patronu olmak, aile kurmak, ev almak, spor bir arabaya binmek, yüksek lisans yapmak, dünyayı gezmek gibi sayısız hayalimiz var. Asgari müşterekte ise kendimizi güvende hissetmek için hayatımızı idame ettirecek kadar maddi güce ve birikime sahip olmak istiyoruz. Peki bunların hayalden gerçeğe dönmesini istiyorsak ve aileden kalan bir birikimimiz de yoksa nereden başlamamız gerekiyor?


Hayaller ve gerçekler deriz ya çoğu zaman. İşte kredi notumuz da finans alanında tam olarak bu denklemin en gerçekçi ve ölçülebilir tarafını ifade ediyor. Kredi değerliliğinin belirlenmesinde en önemli kıstas gelir durumu gibi görünse de bilinenin aksine çoğu zaman bireylerin kredi notu olmaktadır. Bireysel kredi başvurularında en çok sorulan soruların başında neden kredi başvurusunun reddedildiği ya da talep edilen tutar kadar kredi çekilemediği geliyor. İster konut, taşıt gibi bireysel olarak talep edilen tüketiciye yönelik kredilerde, isterse de ticari nitelikte olan kredilerde "kredi notu" her şeydir. Çok büyük cirolara sahip bir firmanın ortaklarının çok düşük olan kredi notu yüzünden talep ettiği tutarda kredi alamadığına çok fazla şahit olmuşumdur. İnanılmaz ama gerçek olan şey 1 gün geciktirilen kredi kartı ya da yatırılması unutulan 100 TL tutarlı kredili mevduat hesabına (KMH) işleyen faizin, kredi notu üzerinde benzer olumsuz etkiyi yaratmakta olduğudur. Örneğin, taksitle cep telefonu ya da beyaz eşya alırken aslında kuruluşun sizin adınıza kredi notunuzu esas alarak kredi başvurusu yaptığını biliyor musunuz? Peki cep telefonunuzun taksitini geç yatırmanızın hayalinizdeki evi almanıza engel olacağını bilseydiniz yine de gecikmeli yatırmayı tercih eder miydiniz? Burada özellikle belirtilmesinde fayda gördüğüm bir diğer husus ise kredi notunu düşürdüğü bilinmeden internet bankacılığı üzerinden sürekli olarak online kredi sorgusu yapılmasıdır. Gerçekten ihtiyacınız olmadığı sürece kredi başvurusu yapmamanızı ya da bu süreci bir banka şubesi ile yürütmenizi öneriyorum.


Eskiden sadece Kredi Kayıt Bürosu (KKB) uygulamalarıyla bankalar ve bazı finans kuruluşları tarafından görülebilen kredi notları 2014 yılında "Findeks" web sitesinin kurulması ile birlikte bireylerin ve şirketlerin kullanımına da açıldı. Çok düşük maliyetlerle ve üyeliklerle kredi notu sorgulaması yapılabilmesinin yanında "Not Danışmanım" uygulaması ile kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz hakkında da tavsiyeler verilmesi sağlandı. Findeks raporlarında, finansal alanda kararlarınıza yön verebilecek limit, risk, geçmiş ödeme alışkanlıklarınızın seyri gibi detaylı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin ışığında aylık ödeme performansınızı ve giderlerinizi rahatlıkla hesaplayarak orta ve uzun vadeli gelecek planlaması yapabilirsiniz. Son söz olarak tavsiyem, kredi notunuzun hayallerinizin önünde bir engel olarak durmasını istemiyorsanız hemen size uygun bir pakete başvurmanız ya da bu linke tıklayarak kredi notunuzu öğrenmeniz olacak. Ticari taraftaki paketlerin içeriğinden bilahare bahsetmeyi düşünüyorum. Bir sonraki yazıma kadar huzurla kalın!50 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör